Залізо складає приблизно 5% всієї твердої земної кори планети. Цей метал можна зустріти практично у всіх водоймах.

В природних водах залізо найчастіше зустрічається у виді іонів Fe2+ і Fe3+, також у вигляді органічних і неорганічних зв’язків.

У поверхневих водоймах залізо, як домішка, міститься в органічних комплексах, а також утворює колоїдні і високодисперсні суспензії.

У підземних водах, якщо там немає кисню, залізо в основному знаходиться у вигляді іонів Fe2+.

Розчинене залізо – найчастіше естетична проблема та не є шкідливим для здоров’я. У воді залізо може бути у декількох формах. При нагріванні, окисненні чи хлоруванні залізо переходить з однієї форми в іншу та випадає в осад.

Симптоми

- Металевий присмак

- Ржавий наліт на сантехніці та арматурі

- У прозорій воді, яку винесли на свіже повітря, з’являється драглистий рудий осад

- Те саме можна побачити і при приготуванні їжі (коли нагрівається вода)

- Оранжевий осад не осідає на дно

- Темний (чорний) наліт, який можна легко зняти

- Кольорові речі втрачають колір після прання

- Компоти, зроблені з такої води темніють

Вміст заліза у воді вимірюється у міліграмах на літр (мг/л). Якщо рівень заліза у воді 0,3 мг/л і більше, можна спостерігати оранжевий осад.

Вода може містити декілька видів заліза (декілька форм). Сукупне залізо – це сума концентрації всіх типів заліза, які містяться у воді.

Двовалентне залізо

Двовалентне залізо (Fe2+ чи Fe++). Воно повністю розчинене у воді, яка виглядає прозорою. При окисненні (контакті зі свіжим повітрям), вода змінює колір на жовтуватий чи оранжевий. Найчастіше зустрічається у підземних водах. Для його видалення потрібно окислити цю форму заліза до Fe3+. Найчастіше використовують такий спосіб видалення, що використовує напірні фільтри, завантажені Марганцевим зеленим піском або МТМ (з дозуванням чи регенерацією пергаментного калію).

Трьохвалентне залізо

Трьохвалентне залізо (Fe3+ чи Fe+++). В цю форму переходить двовалентне залізо після окислення. Таке залізо має вигляд суспензії – не розчинне та не осідає. Ця форма заліза найкраще придатна до видалення. Найкраще видаляється на фільтрах із марганцевим зеленим піском МТМ чи BIRM. Якщо місткість заліза у воді незначна, його можна видаляти за допомогою звичайних пісочних фільтрів.

Колоїдне залізо

Колоїдне залізо – це залізо, частинки якого є дуже малими за розміром (менше 0,1 мтм) і не можуть бути відфільтровані механічними фільтрами. Такий вид заліза також утворює суспензію. Зустрічається рідко. Можна видалити шляхом окислення чи переводом в іншу форму і після цього фільтрацією.

Органічне залізо

Органічне залізо – це зв’язане залізо, що створилось з’єднанням з органічними речовинами, такими як таніни чи гумусова кислота. Таке залізо може бути безколірним, жовтуватим чи оранжевим. Воно має назву органічне або складне. Даний вид заліза відноситься до заліза, видалити яке з води найскладніше. Способи видалення: іонний обмін, адсорбція, окислення.

Бактеріальне залізо

Деякі види бактерій (залізисті бактерії) використовують залізо у метаболічних процесах. Бактеріальне залізо може бути волокнистим або драглистим. Інколи таке залізо створює певну плівку. Зустрічається рідко.