Навісні газові опалювальні котли

Навісні газові опалювальні котли

Газові навісні котли дуже часто мають свої досить серйозні переваги в порівнянні з іншими типами котлів. Напевно сама основна перевага і дуже часто вирішальна - їхня вартість по відношенню до ефективності роботи, це напевно сама краща комбінація за рахунок чого такі котли користуються популярністю в людей. Також вагомим плюсом є простота в монтажі і відсутність серйозних обмежень і вимог по установці.

Всі навісні газові котли можна поділити на одноконтурні і двоконтурні. Одноконтурні - здатні нагріти воду для системи опалення, а нагрів води проточної можуть зробити тільки за рахунок баків непрямого нагріву. Двоконтурні можуть працювати як на опалення приміщення, так і на нагрів води для господарського використання.

Ще одним з критеріїв вибору є тип камери згоряння: відкрита або закрита. Відкрита камера згоряння самий простий варіант, як для користування так і для монтажу, єдине, що вимагає такий котел, це хороша тяга в димоході і притік свіжого повітря, для нормальної роботи котла. Котли з закритою камерою згорання інша назва парапетні, не потребують привідкритого вікна для притоку повітря, бо для цього конструкцією передбачена спеціальна труба, яка використовується і для видалення результатів згорання газу, і для подачі кисню, який потрібно, щоб котел міг ефективно працювати.

І третім, але не менж важливим критерієм у виборі котла є його потужність. Існує досить широкий діапазон вибору котла за потужністю,від 14 кВт., до 35 кВт.. Тому при виборі потужності потрібно брати до уваги площу, яку буде прогрівати котел з розрахунком 1 кВт. потужності на 10 м². площі, а для того, щоб котел в нашому кліматі деколи не працював на максимумі своєї потужності, до отриманої потужності вартує додати резервних 10%.

Беручи до уваги ці особливості газових котлів кожен зможе підібрати саме той котел, який буде для нього найкращий.

2 шт

товарів на стор.

Таблиця  Список 

Сортувати у порядку зменшення

2 шт

товарів на стор.

Таблиця  Список 

Сортувати у порядку зменшення