Природні води населяє величезна кількість мікро- і макроорганізмів тваринного і рослинного походження: віруси, бактерії, водорості, вищі рослини і тварини, які істотно впливають на фізико-хімічний склад води. Практично будь-яку воду із природних джерел можна назвати "живою водою".

Забрудненість води мікроорганізмами залежить від походження і характеру джерела. Найбільш чистими в цьому відношенні є артезіанські (підземні) води, але і вони можуть забруднюватися внаслідок транспортування їх по трубопроводах і порушення санітарного режиму в місцях водозабору.

Особливо схильні до забруднення мікроорганізмами поверхневі води, тому використання їх в неочищеному вигляді завжди надає ризик небезпеки у зв'язку з можливістю виникнення і поширення інфекційних захворювань. Такі мікроорганізми називають хвороботворними або патогенними.

Будь-яка вода, що отримується з відкритих природних джерел або свердловин, обов'язково повинна проходити знезараження. Більшість мікроорганізмів, що знаходяться в проточній хлорованій водопровідній воді, не представляють особливої небезпеки. Як не дивно, звичайна муніципальна вода також містить мікроорганізми, і хлорування анітрохи їм не заважає. У проточній воді їх кількість, як правило, невелика, але у людей з чутливою шкірою, особливо у дітей, при митті можуть з'являтися алергічні реакції, у тому числі у вигляді висипу на шкірі.

У підземний воді можуть зустрічатися шкідливіші мікроорганізми, ніж у воді муніципальній. Наприклад: цисти лямблій, спори клостридій, коліфаги, фекальні стрептококи, коліформні бактерії, віруси гепатиту .... цей список можна продовжувати до безкінечності.

Очищення води від мікроорганізмів може бути досягнене вживанням окиснювачів, термообробкою, дією ультрафіолетового та іонізуючого випромінювання, ультразвуку, фільтруванням.

Найбільш оптимальним і недорогим є ультрафіолетове опромінення води. Установки для УФ знезараження води - недорогі, компактні і прості в обслуговуванні. Ще однією важливою перевагою даного методу є те, що при УФ опроміненні води, ніяк не змінюється її склад. Даний спосіб є найбільш екологічним, його можна порівняти з просвічуванням води сонячними променями.