Запах та смак води залежить від додаткових речовин, які до неї входять. Природа запаху та смаку води може бути різною. Вона пояснюється наявністю у воді розчинених солей чи вмістом різних органічних та хімічних сполук.

Найбільш поширені причини появи смаку та запаху води:

- Гнилий, рибний запах. Найчастіше з’являється у воді, яку беруть з відкритих водойм. Запах присутній у воді у зв’язку з наявністю природних органічних сполук. В основному це сполуки геосмину та 2-метилізоборнеолу. Ці сполуки в основному безпечні для людини, хоч інколи і можуть бути причиною присутності у воді синьо-зелених водоростей та бактерій. В основному у воді з’являються сполуки при цвітінні води.

Видалення: фільтри з активованим вугіллям (адсорбція). Для побутового використання - побутовий зворотний осмос.

- Запах хлору. Найчастіше зустрічається у міській воді. Це явище спричинене великим хлоруванням води на міських очисних системах.

Видалення: фільтри з активованим вугіллям (адсорбція). Для побутового використання - побутовий зворотний осмос.

- Запах зіпсутих яєць. Розчинений сірководень (Н2S) спричиняє неприємний запах води. Інколи такий запах спричиняють сульфурні бактерії, які виробляють сірководень. Найчастіше зустрічається у підземних водах.

Видалення: фільтри з загрузкою MGS (марганцевий зелений пісок). Для знищення бактерій потрібно хлорувати воду.

- Хімічний запах, запах фенолу. Цей запах зумовлений попаданням стічних вод у систему водопостачання.

Видалення: фільтри з активованим вугіллям (адсорбція).

- Інші неприродні запахи. Спричинені попаданням промислових та виробничих вод та інших продуктів діяльності людини у водойми, які призначені для споживання.

Видалення: усунення процесів попадання такої води у водойми. В деяких випадках можна використовувати фільтри з активованим вугіллям (адсорбція).

- Солоний смак. Зумовлений підвищеним вмістом у воді солей: NaCl, NaSO4, MgSO4.

Видалення: обезсолення води (деіонізація чи зворотній осмос). Для використання у домашніх умовах – побутовий зворотній осмос.

- Присмак металу. Присутність у воді заліза.

Видалення: системи зниження рівня заліза MGS, MTM, BIRM та інші методи.

- Лужний присмак. Спричинений високим показником щільності води.

Видалення: системи деіонізації (Н катіонування) або зворотного осмосу. Щоб використовувати воду для пиття - побутовий зворотній осмос.