Останнім часом точаться запеклі суперечки стосовно користі чи шкоди зворотньоосмотичного фільтра для води. Щоб зрозуміти для себе як і на що впливає осмосмотичний фільтр, спробуємо визначити, що він таке і як працює?

Сам фільтр зворотнього осмосу, як правило складається з 5 картриджів, перші три виконують роль попередньої підготовки води перед очисткою четвертим "картриджем" – зворотньоосмотичною мембраною. Вона якраз і здійснює основну очистку, в процесі фільтрації мембрана розділяє воду на пермеат — чисту воду і концентрат — воду з домішками, які не пропустила мембрана, ця вода зливається в каналізацію, при цьому мембрана “промиває” себе, завдяки чому термін її експлуатації суттєво подовжується.
Після мембрани очищена вода збирається в накопичувальному баці, з якого через вугільний картридж, де проходить корекція смаку, кольору і рівня кислотності - Ph, вода потрапляє до користувача.

В основі фільтрації лежить технологія зворотнього осмосу, яка запозичена в природи та побудована на здатності певних матеріалів пропускати через свої пори молекули води і кисню, за таким принципом рослини і дерева засвоюють з грунту воду і потрібні їм речовини. Саму мембрану зворотнього осмосу можна порівняти з "ситом", що має дуже маленькі пори, через які протискається тільки молекула води, кисень і речовини, що мають розмір менший за молекулу води. Саме такий ступінь фільтрації може гарантувати відсутність в воді вірусів, бактерій, хлору, нітратів і інших небезпечних забруднень, а відповідно і чистоту і безпеку води.

Глянем показники на які постійно звертають увагу: мінералізація і pH.

Мінералізація води, це кількість розчинених у воді частинок - мінералів. Коли на вході в фільтр вода має мінералізацію біля 600-1000 мг/л., то після фільтрації мембраною ми отримуєму воду біля 30-60 мг/л., або низькомінералізовану воду. Така вода добра для приготування напоїв, страв, скільки вона має можливість “взяти” з продуктів що ви готуєте більшу кількість речовин і як результат страва чи напій набуває більш насиченішого, багатшого смаку. Це для прикладу одразу відчувається при приготуванні чаю чи кави.

Це з плюсів, з мінусів низька мінералізація води і як результат побоювання, що вода вимиває з організму мінерали. Чи це так? До цього часу в світі немає встановленої мінімальної кількості мінералів в воді для вживання людиною, є тільки рекомендації які сильно різняться в залежності від регіону, бо десь п'ють воду з льодовиків (практично дистильована вода), а десь “солену”, або сильно мінералізовану воду.

Перше з чим контактує вода в нашому організмі це слюна, її мінералізація більше 600 мг/л. і вона постійно поновлюється, так при вживанні для прикладу 0,2 л води в ротовій порожнині вода досягне мінералізації 100 мг/л., а при потраплянні до шлункового тракту і взагалі до 800 - 2000 мг/л..

Крім цього вміст мінералів в звичайній питній воді настільки маленький, що для того, щоб отримати добову норму наприклад кальцію Ca - 700 - 1000 мг., людині потрібно випити 11 л. води, або в той же час достатньо з'їсти 150 г. твердого сиру і мати той же результат, вже не кажучи, що організм людини засвоює в основному тільки мінерали тваринного, або рослинного походження, 

То чи настільки ступінь мінералізації осмотичної води критичний і сильно впливає на наш організм, щоб піднімати стільки шуму особливо враховуючи кількість води, що ми вживаємо за один раз?

Ще один з показників на який звертають увагу практично усі це водневий показник — pH. Цей показник вказує на рівень активності іонів водню в воді. Найкращою для вживання, по науковому оптимальною, або нейтральною вважається вода (рідина) показник якої — 7, коли показник менший ми отримуємо кислотне середовище, коли показник збільшується — лужне середовище. Якщо на вході фільтра водневий показник складає біля 7, на виході — 5,5 - 6, тобто після фільтрації в системі зворотнього осмосу рівень pH змінюється десь на одиницю.

Який вплив такої води на наш організм? Організм людини влаштований таким чином, що завдяки так званим буферним системам крові, рівень pH підтримується на певному рівні, кров- 7,4, слюна 6-7,9, стравохід 6-7, шлунок 1,8-3, шкіра 4-6. Такий рівень pH необхідний для нормального функціонування різних ферментів і що б ми не з'їли чи не випили (кисле чи лужне) буферні системи крові повернуть pH до нормального показника. Тому залудження чи закислення організму здорової людини практично неможливе, по крайній мірі від води, напоїв чи продуктів у тій кількості, що ми їх вживаєм. Щоб повністю впевнитись достатньо подивитись на рівень pH продуктів що ми споживаємо кожного дня і вони навіть вважаються корисними для здоров'я.

Звичайно повністю виключити певні захворювання організму, що спричиняють залудження чи закислення організму неможливо, але практично завжди вони виникають не через вживання води, чи продуктів, це швидше є наслідком інших захворювань, чи відхилень.

Ще одним із аргументів що спростовує “теорію про шкоду зворотнього осмосу” є те, що системами зворотнього осмосу користуються вже більше 50 років на Військово Морському Флоті США і ще в 1972 р. представник ВМФ США офіційно признав, що вживання дистильованої води, або води з низьким солевмістом не є шкідливим. Крім цього тільки в США є багато міст, де міська вода має низький солевміст (Бостон - 64 мг/л., Портленд - 23 мг/л., Балтимор - 89 мг/л., озеро Тахо, Каліфорнія - 50-64 мг/л., Сан-Франциско, Каліфорнія - 27-154 мг/л., Сієтл - 34-47 мг/л., Нью-Йорк, 41-283 мг/л.. Вже не кажучи про людей, що живуть високо в горах і п'ють талу воду), але це не викликає нарікань щодо погіршення здоров'я через вживання води.

Як висновок можна говорити, що вода з низьким солевмістом, або вода отримана після очистки зворотнім осмосом не є шкідлива для людського організму. Це можна вивести з слідуючих пунктів, що коротко узагальнюють подане вище:

Ні одна організація охорони здоров'я на сьогодні не вивела мінімально допустимих вимог щодо вмісту солей в воді;

Власний механізм контролю організму (гомеостаз і внутрішні секреції тіла) контролюють склад рідин тіла не залежно від рівня TDS води, що вживає здорова людина в нормальних умовах;

Немає наукових праць, де б описувався шкідливі наслідки від вживання води із низьким солевмістом (TDS);

Мільйони людей вживають воду очищену фільтрами зворотнього осмосу, або воду природнього походження з низьким рівнем TDS без симптомів погіршення здоров'я.

P.S.: Існує теорія про живу і мертву воду і часто воду очищену фільтром зворотнього осмосу називають мертвою.

Чому так? Згідно аргументів людей, прихильників такої теорії, вода, що пройшла по трубах, або очищена від мінералів є мертвою і не несе користі організму людини. Науково це не доведено і коли певній кількості людей подобається так вважати, то це їх право, нехай так і вважають.

Але на нашу думку нехай очищена вода гіпотетично не дає організму користі (хоча це під питанням?), але завдяки фільтру наше здоров'я і здоров'я наших сімей захищене від шкоди, що можуть завдати забруднення води, а в наш час на жаль їх все більше і більше, вже не кажучи про різноманітність.

В любому випадку вибір за Вами і більше ніким, ми свій вибір зробили і використовуємо ситеми зворотнього осмосу вже багато років, тому з чистою совістю пропонуємо їх в нашому магазині.


Джерело: http://www.tdsmeter.com/img/WQA_LowTDSWater.pdf
http://chefs-academy.com/8-tablitsa-ph-produktov
http://propionix.ru/optimalnaya-kislotnost-dlya-rosta-i-razvitiya-probioticheskih-mikroorganizmov