Жорстка вода це вода, що містить в собі розчинені солі кальцію Ca і магнію Mg. Потрапляють ці речовини в воду в результаті розчинення підземних відкладень вапняку, гіпсу, доломітів при проходженні через них води. Є різні величини якими характеризують жорсткість води, в нас використовуються міліграм еквівалент на літр - мг-екв/л., за ступенем жорсткості вода буває м'якою до 3 мг-екв/л., середньої жорсткості - до 6 мг-екв/л., жорстка вода - більше 6 мг-екв/л. та дуже жорстка вода - більше 9 мг-екв/л.

В основному на території України вода жостка, тому питання її впливу на наш побут хвилює багатьох. Особливо коли врахувати скільки на даний час з екранів телевізора чи з інтернета йде рекламної інформації з одної сторони про шкоду для техніки жорсткої води, а з другої авторитетно розказують про недостачу кальцію в організмі людини, що викликає захворювання опорно-рухового апарату, чи нестачу магнію, що спричиняє інфаркт. І техніку щкода і здоров'я ніби втрачаєм...

То все таки, як впливає жорстка вода?

Перший і напевно самий небезпечний і малообговорюваний - вплив на здоров'я і зовнішній вигляд. При постійному вживанні жорсткої води (більше 5 мг-екв/л.) в кровоносних судинах утворюються нарости, а на зубах каміння ... А вплив на шкіру? Відомо, що шкіра дихає через пори і через них виводять шлаки і жири, та при контакті з кальцієм в жорсткій воді вони поєднуються з цими виділеннями закупорюючи пори. При цьому на шкірі, в порах, а часто і під шкірою збирається велика кількість кристалів кальцію (той-же накип), що проявляється сухістю шкіри після вмивання, чи душа. Як результат шкіра висушується, починає лущитись, з'являються морщини, перхоть, виникають подразнення, фурункули і ін. Волося висихає, стає ламким, жорстким і неприємним на дотик заплутане і погано розчісується. Коли ж використовується м'яка вода, то розчиняються пробки, шкіра дихає, стає м'якою, ніжною як після сауни, волосся м'яке, шовковисте, легко розчісується і має красивий природній блиск. Ті кому довелось бувати за кордоном, чи відпочивали в Туреччині, Єгипті, або в нас в хороших готелях зрозуміють про що йде мова. На жаль ми використовуємо тверду воду і для боротьби з проблемами шкіри чи волосся ми застосовуєм різні шампуні, бальзами, лосьйони і мазі, але це боротьба не з причинами, а з наслідками і при цьому вона має короткотривалий ефект.

Другий по значимості вплив і теж практично необговорюваний, це вплив жорсткої води на побут. При пранні в жорсткій воді одяг через певний час втрачає свої кольори, вони тьмяніють, одяг швидше зношується, бо після прання одяг як правило є досить жорстким, ламким і ін. Це все є наслідком того, що жорстка вода не вимиває з одягу залишки пральних порошків чи інших засобів і вони накопичившись зменшують час носки одягу. Щоб повністю впевнитись у цьому достатньо замочити випраний одяг в дощовій воді, вона одразу стане мутною, це виходить мило і пральні порошки, які може “витягнути” тільки м'яка вода, свобідна від солей жорсткості. Вже не кажучи про фінансові витрати на пральні порошки, кондиціонери і т.п., при жорсткій воді їх розхід суттєво збільшується, бо наприклад для того, щоб намилити руки з жорсткою водою потрібно набагато більше мила. А догляд за ванною, душовою кабіною, плиткою в ванні чи на кухні, особливо коли вони темнішого кольору? Деколи, це цілі баталії з білими чи червонуватими плямами, які важко відмити або відчистити і не завжди ми виходим переможцями в цій непростій боротьбі, навіть використовуючи дорогі засоби догляду за поверхнями. Тут не можна обминути і приготування страв, навіть звичайна кава чи чай приготовані на м'якій воді має більш приємніший багатший смак.

І напевно найбільш обговорюваний - це вплив на присторї і прилади, що ми використовуємо кожного дня і які контактують з водою. При більшій жорсткості на металевих, пластикових та резинових елементах техніки утворються пласти накипу, який є хімічноактивний і з часом роз'їдає прокладки і ущільнення, погіршується прилягання резини до корпусу і ін., а найбільше шкоди завдається нагрівальним елементам, в процесі їх "роботи" на них утворюються шари нальоту, які погіршують контакт з водою і зменшують тепловіддачу нагрівачів, в результаті нагрівач перегрівається і згорає. Не меншої шкоди завдає частинки кристалів накипу, що відкололись і з водою “подорожують” по всій системі водопостачання потрапляючи в крани, пристрої автоматики пошкоджуючи їх і виводячи з ладу. Особливої шкоди завдається пристроям, які мають дрібні отвори — душові сітки, розбризкуючі отвори пральних і посудомийних машин, гідромасажні насадки в джакузі. А це тягне за собою виклик майстра, затрати на ремонт, необхідність прати речі вручну, не можливість нормально змити з себе мило в душі і інші неприємні моменти.

З основним впливом жорсткої води на наш побут ніби розібрались, а як із користю жорсткої води для пиття? Дійсно нестача кальцію в організмі людини викликає захворювання опорно-рухового апарату, а недостача магнію провокує інфаркт. Це медична статистика і з нею не посперечаєшся. Однак та-ж медична статистика говорить і за захворювання мочекам'яної хвороби, артрит, склероз (відкладення кальцію в суглобах, кровоносих судинах головного мозку відповідно). І збільшення захворюваності дивним чином співпадає з рівнем жорсткості води, однак чомусь в регіонах де вода з малим рівнем жорсткості не спостерігається збільшення кількості хворих остеохондрозом, рахітом і серцево-судинними захворюваннями. Тут достатньо кожному з нас оглянутись довкола і згадати скільки знайомих хворіють на артрит, каміння в нирках, а скільки на захворювання опорно-рухового апарата, чи мали інсульт? Перших набагато більше ніж других, то чи настільки сильно м'яка вода впливає на недостачу тих чи інших мінералів в нашому організмі, як нас страшать в рекламних роликах? А коли все таки сильно хвилює нестача в організмі кальцію, краще поповнювати його молоком чи молокопродуктами а від солей кальцію в воді можна отримати тільки каміння в нирках і суглобах та товстий шар накипу в чайнику.

Так що ж з цим робити? Звичайно краще шукати спосіб користуватись м'якою водою, а яким він буде?

Це напевно вибір кожного окремо, хтось шукає шляхи для виходу з даної ситуації шукаючи інші джерела водопостачання, хтось ставить фільтри для пом'якшення води, які до речі не зважаючи на поширену думку можуть використовуватись і в міській квартирі та бувають досить компактні і прекрасно можуть розміститись навіть в тумбі на кухні, хтось закриває на все очі і далі користується такою водою, знаходячи купу аргументів в правильності своєї точки зору.

Але як би то не було з нашої сторони ми завжди можем запропонувати фільтр для води, що зможе вирішити вашу проблему чи Вам потрібно фільтри для всієї квартири, чи фільтри тільки для питної води.


Джерело карти:  https://voda.org.ua/ua/map

http://www.tdsmeter.com/img/WQA_LowTDSWater.pdf