Причиною каламутності води можуть бути як органічні, так і неорганічні зважені речовини. Ці речовини потрапляють у воду в результаті розмиву твердих їх частин (глина, пісок). Збільшення рівня каламутності води викликано виділенням деяких карбонітів, гідроксидів, алюмінію, марганцю, високомолекулярних органічних гумусових сполук, поява фіто і зоопланктона, окислення сполук заліза, викидом неочищених промислових вод. В більшості випадків каламутність осідає на дні у вигляді осаду.

Зважені речовини мають різний гранулометричний склад (розмір), який характеризується гідравлічною величиною, що виражається як швидкість осадження частинок.

Таблиця розміру зважених речовин у природних водах.

Зважені речовини Приблизний розмір частинок, мм Час осаду частинок на глибину 1 м
Пісок:    
Великий 1 10 сек
Середній 0,5 20 сек
Малий 0,1 2,5 хв
Мул:    
Великий 0,05-0,027 10-30хв
Малий 0,01-0,005 4-18 год
Глина:    
Велика 0,0027 2 доби
Мала 0,0001 - 0,0005 0,5-2 місяці
Колоїдні частинки 0,0002 - 0,000001 4 роки

Основні симптоми:

- сукупність мулу бруду та глини у воді;

- пісок, дрібний гравій або грязьовий осад;

- червонуваті пластівці і рудий осад (каламутність обумовлена окисленим залізом);

- тонко дисперсна (колоїдна) суспензія, що не осідає;

- вода молочного кольору.

Міру каламутності води оцінюють по її прозорості – здібності пропускати /поглинати сонячне світло. Каламутність питної води не повинна перевищувати 1,5 мг/л.

Основним способом видалення каламутності є фільтрація. Для видалення великих частинок піску або дрібного гравію можна використовувати сітчасті промивні фільтри Honeywell.

Для видалення дрібніших суспензій використовують засипні фільтри. Для поліпшення ефекту фільтрації використовують багатошарові засипні фільтри. Залежно від вигляду домішок і необхідного ефекту можна використовувати різні багатоцільові фільтри.